Sezóna grilovačiek je v plnom prúde. Chráňte záhradný nábytok pred znečistením

Sezóna grilovačiek je v plnom prúde. Chráňte záhradný nábytok pred znečistením
  • Publikované dňa:26 júla, 2023

Neviete si leto predstaviť bez poriadnej grilovačky? Či sa údite pri ohni, nasávate vône pri grile, príprava a konzumácia jedla pod holým nebom má svoje čaro. Len tá spúšť potom… Poradíme vám, ako grilovať tak, aby všetko nebolo špinavé od oleja a sadzí. Najmä záhradný nábytok…

Ruky preč od toho kresla!

Vo všeobecnosti platí, že keď niečo jeme alebo pripravujeme pokrmy, nemali by sme do rúk chytať okolité predmety skôr, ako si ruky neumyjeme. To znamená, že sa nedotýkame mobilných telefónov, nábytku ani čalúnenia.

Napadne vám prečkať grilovanie v obľúbenom závesnom kresle alebo si v ňom nebodaj zjesť grilovanú zeleninu alebo hamburger? Ak vás s kreslom spája vrúcny vzťah, potom sa treba zaprieť. Mastné fľaky idú dole ťažko, a hoci sa dajú vyčistiť, zbytočne by vás mrzelo, že sa vám stala nejaká nehoda.

Všade samé utierky

Jednou z ciest, ako uchrániť záhradný nábytok pred znečistením počas letných akcií, je mať poruke všetky možné prostriedky slúžiace na čistenie rúk. Vlhčené obrúsky, kuchynské utierky, bavlnené utierky i nádoba s vodou poslúži, keď si musíte od varenia na chvíľu odbehnúť a potrebujete si umyť ruky. Hoci nemáte pocit, že sú špinavé, šmuhy na záhradnom nábytku budú svedčiť vo váš neprospech! Zašpinili by ste si svedomie?

Varte čo najďalej od oddychovej zóny

Tak ako maslový chlieb vždy padá natretou stranou nadol, i pri grilovaní či varení guláša v záhradnom kotlíku sa dejú nepríjemné náhody. Tajomné sily dokážu kvapôčky mastnoty premiestniť rovno na vašu obľúbenú deku, vankúš či záhradné sedenie.

Kde sa to tu vzalo? Z neba horčica ani mastný fľak s prímesou červenej papriky nepadá a aj vašim deťom ste zakázali pobehovať s jedlom po celej terase. Problém bol v tom, že ste jedlo pripravovali v tesnej blízkosti záhradného sedenia. Múdrejšie je pripraviť si špeciálny stolík neďaleko grilu a na ňom pokrmy pripravovať aj servírovať.

Čalúnenie bez „jedálneho lístka“

Aby nebolo hneď na prvý pohľad jasné, čo sa konzumovalo na ktorej stoličke, i pri jedení na terase je dobré dodržiavať nejaké zásady. Na stôl môžete prestrieť obrus alebo využiť malé stolové prestieranie. Vhodné je prestrieť si aj na kolená obrúsok, ktorý zabráni kvapkaniu mastnoty na vankúše. Keď dojete, použite servítky, ktorými si dôkladne poutierate ruky, a až potom sa odsuniete od stola. Základom čistej terasy je utrieť si vždy ruky skôr, ako s nimi všetko označkujeme. Takisto nie je vhodné prechádzať sa s jedlom po celej terase. Stačí zakopnutie a tanier alebo tácka vám vyletí z rúk. Poradiť si fľakom je maličkosť. Ale kto si poradí s nahnevanou manželkou?

Predchádzajúci článok