Aká hudba je najpopulárnejšia?

Aká hudba je najpopulárnejšia?
  • Publikované dňa:16 decembra, 2022

Populárnosť hudby sa mení v čase a líši sa v závislosti od regiónu a kultúry. V súčasnosti sú najpopulárnejšie hudobné žánre rôzne formy popu, rocku, hip hopu a elektronickej hudby. V posledných rokoch sa veľkú popularitu tešia aj rôzne žánre latinskej hudby, ako sú napríklad reggaeton, bachata a salsu. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Najpopulárnejší žáner

Je ťažké povedať, ktorý žáner hudby je najpopulárnejší, pretože to môže líšiť v závislosti od krajiny a kultúry.

Avšak, v súčasnosti populárne žánre hudby sú napríklad pop, hip-hop, rock, electronic a latino hudba.

V súčasnosti sú veľmi populárne kapely a umelci ako:

  • Drake
  • Taylor Swift
  • Billie Eilish
  • Post Malone
  • Ariana Grande
  • Bad Bunny
  • The Weeknd
  • Justin Bieber
  • Dua Lipa a mnoho ďalších

Populárnosť hudby sa meria rôznymi spôsobmi, ako napríklad počtom predaných albumov alebo počtom streamov na hudobných službách.

A čo klasická hudba?

Aj v dnešnej dobe je klasická hudba veľmi obľúbená. Je to široký pojem, ktorý zahrnuje hudbu vytvorenú od stredoveku po konci 19.storočia. Klasická hudba sa často skladá pre orchester, komorné skupiny, solistov alebo hudobné súbory a je charakterizovaná svojou komplexnosťou a kompozičnou technikou. Klasická hudba sa vyznačuje aj precíznym prevedením a prísnymi interpretačnými štandardmi.

Zaujímavosti o klasickej hudbe

V Európe sa klasická hudba vyvíjala od stredoveku po romantizmus. Obdobie baroka (16. až 18.storočie) bolo veľmi dôležité pre vývoj klasickej hudby, kde sa objavili veľké diela od skladateľov ako Bach, Handel, a Vivaldi. Klasické obdobie (18.storočie) sa vyznačovalo skladbami od skladateľov ako Mozart, Haydn a Beethoven. Romantizmus(19.storočie) ponúkol skladby od skladateľov ako Schubert, Chopin, a Brahms.

V Ázii a Latinskej Amerike existuje tiež veľký výber klasickej hudby, ktorá sa vyznačuje vlastnými tradíciami a štýlmi. Napríklad Japonská klasická hudba sa vyznačuje tradičnými nástrojmi ako koto a shamisen, indická klasická hudba sa vyznačuje rôznymi melódiami a rytmami a latinskoamerická klasická hudba sa vyznačuje vplyvom európskej klasickej hudby a miestnymi prvkami.

Klasická hudba má aj dlhú históriu využívania v rôznych sférach, ako napríklad v filmoch, televízii, a reklame. Klasická hudba tiež má veľký vplyv na vývoj iných žánrov hudby, ako napríklad jazz a pop music.

Záver

Napriek tomu, že existujú rôzne spôsoby merania popularity hudby, je ťažké určiť, ktorý hudobný žáner je najpopulárnejší, pretože populárnosť hudby sa líši v rôznych krajinách a medzi rôznymi demografickými skupinami.

Predchádzajúci článok