Ako môžete znížiť spotrebu vody a energie v kúpeľni a kuchyni?
Chceli by ste znížiť svoje mesačné náklady na vodu a energiu, ale neviete, ako na to? Nebojte sa, nie je to také zložité. Máme pre vás známe i menej známe rady, ktoré vám prinesú citeľnú úsporu. Bude už len na vás, ktoré sa rozhodnete aplikovať.
Nikto nechce, aby sa mu peniaze zbytočne strácali v odtoku umývadla. Naopak, čoraz viac ľudí rieši, ako znížiť náklady na vodu i energiu. Poradil vám sused, že sa máte menej sprchovať? Vedzte, že to ide aj bez obmedzenia komfortu, na ktorý ste zvyknutý.
🌊Vedeli ste, že sprchovaním a kúpaním spotrebujete cca 35-40% celkovej spotreby vody? Nasleduje splachovanie (cca 20-30%), umývanie riadu (5-10%), pranie (10-15%). Zvyšné % spotreby vody sa týka ostatných aktivít (umývanie rúk, zalievanie záhrady, umývanie auta atď.).
Termostatické batérie
Existenciu termostatických batérií doposiaľ ignorovalo množstvo ľudí, no pravdou je, že oproti bežným batériám ponúkajú značné výhody. Tajomstvo spočíva v špeciálnom termostate ukrytom v tele batérie, ktorý neustále monitoruje teplotu a tlak pritekajúcej vody. Vďaka tomu vodu automaticky udržiava na požadovanej teplote tak, že primiešava studenú a teplú vodu v presnom pomere, aby dosiahol a udržal požadovanú teplotu. Zabudnite na zdĺhavé hľadanie ideálnej polohy páky či kohútikov a zbytočné plytvanie vodou, aby ste dosiahli požadovanú teplotu. Úsporné vodovodné batérie si zamilujete a nehrozí pri nich, že sa náhodne obaríte.
Nenápadný perlátor
Môže to znieť banálne, ale aj perlátor má vplyv na to, či budete mať za spotrebu vody preplatok alebo nedoplatok. Bežná batéria prepustí okolo 12 litrov za minútu. S perlátorom sa toto množstvo môže znížiť na to 6 – 9 litrov, niekedy aj menej. Pri umývaní riadov, čistení zubov alebo holení nikto nepotrebuje silný prúd vody, preto sa tieto nenápadné komponenty, umiestnené na konci výtokového ramienka, hodia najmä na batérie pri umývadlách a drezoch. Pomôžu vám ušetriť až polovicu vody bez toho, aby ste to pocítili počas umývania.
Ohrievač vody
Áno, tradičné zásobníkové ohrievače predstavujú pre mnohé domácnosti stále obľúbenú voľbu. Majú výhodu v podobe okamžitej dostupnosti väčšieho objemu teplej vody. Keď teplá voda v zásobníku vychladne, ohrievač ju opäť zohreje na požadovanú teplotu. Len tak ľahko sa teda nestane, že človeku čakajúcemu na teplú sprchu budú nakoniec drkotať zuby.
Našu pozornosť si zaslúžia i prietokové ohrievače vody. Poskytnú vám teplú vodu okamžite, keď ju potrebujete. Nemusíte čakať, kým sa nahreje zásobník. V menších domácnostiach je to super voľba do kúpeľne nad umývadlo, no osvedčili sa aj v rekreačných zariadeniach.
Inteligentné domáce systémy
Nie je nič horšie, ako prísť domov a zistiť, že ste nechali radiátory na plné pecky, alebo ste zabudli vypnúť svetlo v garáži. S inteligentným domácim systémom sa vám to už nestane. Pomôže vám automatizovať osvetlenie, vykurovanie a nastavenie termostatov, ohrev vody, uzamykanie a oveľa viac.
Smarthome systémy sa dokážu prispôsobiť zvykom obyvateľov domu, alebo vám navrhnú najoptimálnejšie nastavenie s ohľadom na energetickú účinnosť i pohodlie. Samozrejme, počiatočná investícia nie je lacná, no v dlhodobom časovom horizonte sa to nesmierne vyplatí.
Systémy na zber dažďovej vody
Systémy na zber dažďovej vody zachytávajú vodu zo strechy domu do podzemnej, prípadne nadzemnej nádrže cez filter. Vodu potom môžete využiť na polievanie záhrady, splachovanie toalety či umývanie auta namiesto napúšťania pitnej vody z vodovodu.
Počiatočná investícia začína na tisíckach eur, no rozdiel časom spozorujete na faktúrach. Čím väčšia spotreba vody v domácnosti, tým viac sa tieto systémy hodia. Podzemné nádrže majú kapacitu 3000 – 10 000 litrov podľa veľkosti strechy.
Vidíte, že znížiť spotrebu vody a energie vôbec nie je ťažké. Niektoré riešenia síce vyžadujú väčší rozpočet, no takú termostatickú batériu alebo prietokový ohrievač si môže dovoliť takmer každý. K tomu stačí zmeniť návyky (napr. vypínať vodu pri umývaní zubov) a uvidíte zmenu.