Zaujímavosti o gitare, ktore ste nevedeli

Zaujímavosti o gitare, ktore ste nevedeli
 • Publikované dňa:27 júla, 2023

Gitara je jedným z najobľúbenejších hudobných nástrojov na svete. Jej univerzálnosť a schopnosť prispôsobiť sa rôznym štýlom a žánrom hudby ju robia atraktívnou pre mnoho ľudí. V tomto článku si priblížime niekoľko populárnych skladieb, ktoré môžete zahrať na gitare, a tiež sa pozrieme na to, z čoho sa gitara skladá.

Tipy na zahranie populárnych skladieb na gitaru

„Wonderwall“ od Oasis – Táto pesnička je považovaná za klasiku a je skvelou voľbou pre začiatočníkov. Využíva jednoduché akordy ako G, D, A a Em.

„Knocking on Heaven’s Door“ od Boba Dylana – Ďalší hit, ktorý je skvelý pre začiatočníkov. Používa akordy G, D, Am a C.

„Shape of My Heart“ od Stinga – Táto skladba je známa svojím nádherným melódickým zvukom. Využíva akordy Em, D, C, G, Bm, Am.

„Hotel California“ od Eagles – Tento rockový klenot si vyžaduje trochu náročnejšie zručnosti, ale stojí za to sa ju naučiť. Obsahuje akordy Bm, F#7, A, E, G, D, Em.

„Sweet Child o‘ Mine“ od Guns N‘ Roses – Táto ikonická pieseň je skvelým príkladom na to, ako gitara môže rozohrať rockový riff. Využíva akordy D, C, G, Em, A.

Z čoho sa skladá gitara?

Gitara je druh strunného nástroja a pozostáva z niekoľkých hlavných častí:

 • Krk (Hmatník): Táto časť je dlhá a tenká, na ktorej sa nachádza hmatník s pražcami, cez ktoré prechádzajú struny. Na hmatníku sa držia akordy a hrajú sa na ňom sóla.
 • Telo: Telo gitary je rezonančná komora, ktorá pomáha vytvárať zvuk nástroja. Môže byť vyrobené z rôznych druhov dreva, čo ovplyvňuje charakteristiku zvuku.
 • Struny: Gitara má obvykle šesť strún, ktoré môžu byť vyrobené z oceľových drôtikov alebo nylonu, v závislosti od typu gitary (akustická, klasická alebo elektrická).
 • Snímače (iba u elektrických gitár): Elektrické gitary majú snímače, ktoré prevádzajú kmitanie strún na elektrické signály. Tieto signály sú potom posilnené pomocou gitarového zosilňovača a reprodukované cez reproduktory.
 • Pražce: Pražce sú malé kovové tyčinky umiestnené na hmatníku. Poskytujú preddefinované miesta na stlačenie strún, čo umožňuje hrať rôzne tóny.
 • Mechanika: Mechanika je sústavou klíčov na hlave gitary, ktoré sa používajú na ladenie strún.

Poznáte tieto zaujímavosti o gitare?

 • Gitara má svoje korene v starovekom Egypte a Mezopotámii, kde sa objavovali podobné strunné nástroje už pred tisíckami rokov. Postupom času sa gitara vyvíjala a formovala do podoby, ktorú poznáme dnes.
 • Kvalita zvuku gitary závisí od použitých materiálov na výrobu strún. Klasické gitary majú struny z nylonu alebo kombináciu nylonu s oceľou. Na druhej strane, elektrické gitary majú oceľové struny. Rôzne materiály strún dodávajú gitare charakteristický zvuk.
 • Najstaršia zachovaná gitara sa datuje do 16. storočia a je známa ako „Guitarra Latina“. Mala podobu menšieho, kompaktného nástroja s menším počtom strún.
 • Najdrahší kus gitary je považoaný Fender Stratocaster s názvom „Reach Out to Asia“. Bol podpísaný mnohými slávnymi gitaristami, vrátane Davida Gilmoura a Jimmyho Pagea, a bol predaný na charitatívnej aukcii za viac než 2 milióny dolárov.
 • Najrýchlejší gitarista na svete je Juha Ruokangas z Fínska, ktorý dokáže odhadom zahrať neuveriteľných 20 not za sekundu. Naopak, najdlhšie nepretržité sólo na gitare je vyše 24 hodín a 18 minút, odohrané americkým gitaristom Davidom DiDonatom.
 • Existuje mnoho rôznych tvarov tela gitary. Okrem klasických tvarov ako je Dreadnought, Stratocaster alebo Les Paul, existujú aj nekonvenčné tvary, ktoré boli navrhnuté pre unikátny vzhľad a zvuk.
 • Na elektrických gitarách sa často používajú akordy s napätím (power chords). Tieto akordy sú obľúbené medzi rockovými gitaristami a znievajú silno a hutne, čo prispieva k charakteristickému rockovému zvuku.
 • Astronaut Chris Hadfield stále hral na gitare, aj keď bol na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Nahral si a zdieľal s nami cover verziu piesne „Space Oddity“ od Davida Bowieho, ktorá sa stala fenoménom na internete.

Gitara je nádherný nástroj, ktorý ponúka nekonečné možnosti pre hudobnú tvorbu a výraz. Bez ohľadu na to, či ste začiatočník alebo pokročilý hráč, vždy je zábavné objavovať nové skladby a zdokonaľovať svoje schopnosti na tomto úžasnom nástroji.